2006 – s/y Gedania wrzesień

2006 – s/y Gedania wrzesień

Termin rejsu 15.09.2006 do 30.09.2006
Trasa: Odwiedzane porty: Moammedia, Essaouira
( Maroko), Puerto Calero ( Wyspy Kanaryjskie – Lanzarote ), Playa Blanca ( Wyspy Kanaryjskie – Gran Canaria – Las Palmas).
Port zaokrętowania – Lisbona ( Portugalia )
Port wyokrętowania: Playa Blanca Las Palmas
( Wyspy Kanaryjskie)

 

Strona Armatora http://www.gedania.pogoria.pl/

GEDANIA znowu na wodzie
28.04.2005
Katarzyna Koj

Tak ma wyglądać odmłodzona GEDANIA pod żaglami…
Historia jachtu zaczyna się w 1974 roku gdy w stoczni powstaje niezwykły polarny jacht GEDANIA – szkuner sztakslowy, o długości 20,60 m, szerokości 5,20 m, zanurzeniu 2,80 m, powierzchni ożaglowania 200 m2. Właścicielem jachtu był Jacht Klub Stoczni Gdańskiej. Jednostka zwodowana zostaje w 1975 roku. Po krótkim rejsie bałtyckim, 3 lipca wychodzi w morze na wielką, pierwszą w historii żeglarstwa czternastomiesięczna wyprawę za Północne i Południowe Koło Polarne. Kapitanem jednostki zostaje Dariusz Bogucki. Trasa wiodła przez przejście Północno-Zachodnie, Kanał Panamski, wyspy Galapagos, Przylądek Horn szlakiem najbardziej wysuniętym na południe. Było to pierwsze polskie dotarcie do Antarktyki, pierwsze polskie i pierwsze światowe dotarcie jachtem za Południowe Koło Polarne, pierwsze polskie i światowe dotarcie do wyspy Adelaide, sforsowanie Fiordu Laubeauf i pierwsze polskie dotarcie do wysp Deception i King Georg. 9 września 1976 roku jacht wraca do kraju i cumuje w swoim porcie macierzystym Gdańsku. W ciągu 243 dniach pływania załoga przebyła 32282 mile morskie z tego w strefie gór lodowych 18 dni, a w strefie lodów dryfujących 64 dni. Z wyprawy tej powstała książka „GEDANIˇ za oba kręgi polarne” autorstwa kapitana. 

Stalowa konstrukcja doskonale zdała egzamin podczas wyprawy za oba kręgi polarne i dlatego w 1978 kapitan Dariusz Bogucki ponownie wypłynął na daleką zimną wyprawę. Tym razem trasa wiodła przez Szwecję, Danię, Jan Mayen, Północną i Zachodnią Islandię, Wyspy Westmannaeyer, Orkady, Danię. Było to drugie polskie lądowanie na Jan Mayen, trzecie polskie lądowanie w Akureiri, pierwsze polskie wejście do Heymaey. Rejs zakończył się we wrześniu.

W następnym roku jednostka żeglowała, dla odmiany po ciepłym Morzu ¦ródziemnym. W 1980 roku jacht powraca na północne szlaki, opływając dookoła Islandię. Od lipca do października 1981 roku 6-osobowa załoga dowodzona przez kpt. Wojciecha Wierzbickiego odbywa wyprawę naukowo-sportową „Spitsbergen ‘81”. W czasie tego rejsu GEDANIA jako pierwszy polski jacht opłynęła Spitsbergen ze wschodu na zachód. W 1982 roku jacht uczestniczy w międzynarodowym zlocie Cutty Sark Tall Ships ‘Race’82 na Bałtyku. W następnym roku odbywa rejsy do Karlskrony i Wielkiej Brytanii z przejściem Kanału Angielskiego. W 1984 roku GEDANIA bierze udział Cutty Sark Tall Ships ‘Race’84 w Kanadzie. Pierwszy etap wiódł przez Southampton, Wyspy Kanaryjskie i Bermudy, przez kanadyjskie porty: Halifaks, Quebec i Montreal. Kapitanem etapu był kpt. Mieczysław Czarniawski. Po zmianie załogi w Motrealu dowództwo wyprawy objął kpt. Wojciech Wierzbicki. Nowa załoga pożeglowała na Wielkie Jeziora, docierając aż do Toronto i dziewiczych obszarów nad Jeziorem Górnym. W drodze powrotnej z jezior jacht odwiedził St. John’s na Nowej Funlandii gdzie właśnie przebywał Ojciec ¦więty. Papież pobłogosławił jacht i załogę. Z Kanady wracali krótszą, ale trudniejszą trasą północną.


… a tak jej pokład i wnętrze.
W latach 1986-1987 GEDANIA wyrusza na następną wielką wyprawę, płynie dookoła świata. Żeglowała ona przez Atlantyk na Morze Karaibskie, następnie Kanał Panamski i przez Pacyfik popłynęła do Australii. W drodze powrotnej jacht cumuje w Hawanie. Jest to jego najdłuższa wyprawa.

W 1989 roku Jacht Klub Stoczni Gdańskiej postanowił wyremontować GEDANIĘ i w tym momencie urywa się historia jachtu. Do 1992 roku zdemontowano zabudowę wnętrza i zużyte instalacje, gruntownie wyremontowano pokład i kadłub. Zamontowano nowe zbiorniki, kadłub przygotowano do wyposażenia w nowym układzie. Niestety z powodu braku funduszy przerwano prace. Na ich wznowienie nie miał środków ani klub, ani stocznia.

Taka sytuacja trwała aż do lutego 2002 roku gdy nowym właścicielem jachtu staje się Sail Training Association Poland. Wznowiono prace remontowe i przebudowę. Pierwszy rejs odremontowanej GEDANII planowany jest w maju bieżącego roku!

„Nowa” GEDANIA jeszcze w stoczni
Do roku 2005 dokonano kilku istotnych korekt w stosunku do pierwotnych założeń konstrukcyjnych GEDANII. Modyfikacje te miały na celu poprawę właściwości morskich jachtu i warunków bytowych załogi. W toku prac przedłużono jacht o 3 m przez odcięcie kadłuba w rejonie wręgi numer 9 i dobudowanie nowej rufy o długości 9 m. Całkowicie został zmieniony takielunek – m.in. przedłużono grotmaszt o 2 m. Powierzchnia ożaglowania została powiększona do 230 m2 przez umieszczenie na dziobie bukszprytu. W celu poprawy manewrowości jachtu podczas żeglugi został przestawiony silnik ze śródokręcia na rufę. Dla polepszenia komfortu pracy załogi została dobudowana na śródokręciu nadbudówka o pełnej wysokości stania.

Wymiary podstawowe po przebudowie:

długość całkowita: LOA = 23,28 m;
długość linii wodnej: LWL = 21.8 m;
długość klasyfikacyjna: L = 22.54 m;
szerokość całkowita: B = 5.20 m;
zanurzenie kadłuba do KLW: T = 3.20 m;
wyporność konstrukcyjna: V = 62 m3;
moc silnika: P = 192 kM
powierzchnia żagli klasyfikacyjna: A = 230.0 m2
wsp. moc silnika / pow. ożaglowania = 0.64
załoga: n=18 os.

Wnętrze jachtu podzielono na następujące pomieszczenia:

rufa
– Salonik rufowy – z możliwością zamiany na kabinę 2 osobową
– 2 kabiny 4 osobowe na prawej i lewej burcie
– Toaleta z prysznicem
– Maszynownia – pod kokpitem na śródokręciu

śródokręcie
– Kabina 3 osobowa na lewej burcie
– Kabina armatorska/skipera 1 osobowa na prawej burcie
– Kambuz na prawej burcie
– Mesa-jadalnia w dolnym poziomie nadbudówki
– 2 toalety z prysznicem
– Sterówka w nadbudówce

dziób
– kabina 4 osobowa
– toaleta z prysznicem
– forpik.

Dobudowana rufa GEDANII
Do komunikacji pomiędzy rufowymi a dziobowymi pomieszczeniami służy korytarz. Komunikację pomiędzy sterówką i wnętrzem jachtu zapewniają schody na lewej burcie. Konstrukcja ścian wybudowy wykonana jest z lekkich ścian ze sklejki i drewna. Burty i grodzie w pomieszczeniach są zaizolowane watą szklaną i oszalowane. W każdej kabinie koje są w dwóch poziomach. W pomieszczeniu mesy – jadalni część miejsc siedzących jest umieszczona na zabudowanym zbiorniku wody słodkiej na prawej burcie. Pomiędzy tym zbiornikiem a grodzią podmasztową powstało małe pomieszczenie gospodarcze. Pomiędzy kambuzem a mesą przewiduje się utworzyć podręczną chłodnię prowiantową o pojemności ok. 1 m3.

Istniejący silnik został zastąpiony nowym silnikiem typu 6660LE firmy Nanni o mocy 192 kM. Zmieniono całkowicie instalacje paliwowe, ściekowe, zenzowe, elektryczne. Wnętrze jachtu jest w całości klimatyzowane.

fot. Piotr Przepiórski
rys. Mariusz Strawiński

Comments are closed.
%d bloggers like this: